Home

Rechtbank Zeeland-West-Brabant, 15-09-2021, ECLI:NL:RBZWB:2021:4615, 9030822 CV EXPL 21-701

Rechtbank Zeeland-West-Brabant, 15-09-2021, ECLI:NL:RBZWB:2021:4615, 9030822 CV EXPL 21-701

Gegevens

Instantie
Rechtbank Zeeland-West-Brabant
Datum uitspraak
15 september 2021
Datum publicatie
20 september 2021
ECLI
ECLI:NL:RBZWB:2021:4615
Zaaknummer
9030822 CV EXPL 21-701

Inhoudsindicatie

Overeenkomst tot levering van energie door Ennatuurlijk. Kettingbeding in leveringsakte van de woning die eigenaar verplicht tot afnemen van warmte en warm tapwater. Consument zegt levering op per brief. Ennatuurlijk houdt consument aan algemene leveringsvoorwaarden waarin is bepaald dat bij afsluiting vooraf een vergoeding daarvoor moet worden betaald. Consument weigert vooraf te betalen. De kantonrechter oordeelt deze bepaling onredelijk bezwarend ex art. 6:233 sub a BW en vernietigt deze bepaling. In lijn met arrest Hof ’s-Hertogenbosch ECLI:NL:GHSHE:2020:1904.

Uitspraak

RECHTBANK ZEELAND-WEST-BRABANT

Cluster I Civiele kantonzaken

Breda

zaak/rolnr.: 9030822 CV EXPL 21-701

vonnis d.d. 15 september 2021

inzake

de besloten vennootschap Ennatuurlijk B.V.,

gevestigd te ‘s-Hertogenbosch,

eiseres,

gemachtigde: Janssen & Janssen Gerechtsdeurwaarders te Eindhoven,

tegen

[gedaagde] ,

wonende te ( [postcode] ) Breda, aan de [straat] ,

gedaagde,

procederend in persoon.

Partijen zullen hierna ‘Ennatuurlijk’ en ‘ [gedaagde] ’ worden genoemd.

1 Het verloop van het geding

1.1

De procesgang blijkt uit de volgende stukken:

a. het tussenvonnis van 18 mei 2021, met de daarin genoemde stukken;

b. de aantekeningen van de griffier van de mondelinge behandeling gehouden op 29 juli 2021;

c. de ter zitting genomen akte uitlating van Ennatuurlijk met producties 7 tot en met 17.

1.2

Ten slotte is vonnis bepaald.

2 De feiten

2

2.1

Als enerzijds gesteld en anderzijds niet of onvoldoende gemotiveerd weersproken, alsmede op grond van de onbetwiste inhoud van de producties, staat tussen partijen het navolgende vast.

2.2

Bij akte van levering van 31 januari 2005 (productie 7 van Ennatuurlijk) heeft [gedaagde] de onroerende zaak aan de [straat] te ( [postcode] ) Breda in eigendom verkregen.

2.3

In de akte van levering staat onder meer vermeld:

ERFDIENSTBAARHEDEN/(KWALITATIEVE) RECHTEN EN VERPLICHTINGEN

Inzake bestaande rechten en verplichtingen met betrekking tot het verkochte wordt verwezen naar een akte van levering op twaalf december negentienhonderdvierenzeventig (...) in welke akte onder meer voorkomt als volgt:

9. Koopster verbindt zich ten behoeve van de gemeente Breda en ten genoegen en ter controle van burgemeester en wethouders van deze gemeente of van de door dezen aangewezen instantie, de bij deze overgedragen centrale verwarmingsinstallatie:

A. te allen tijde in goede toestand te houden en te onderhouden;

B. de installatie aangesloten te doen houden op de gemeentelijke wijkverwarming;

C. te voldoen aan de eisen en voorwaarden van de verordening “Voorwaarden Warmtelevering van de gemeente Breda” en ook voorzover het haar aangaat het in deze verordening gestelde stipt na te leven;

D. bij werkzaamheden, welke tijdelijk of continu invloed hebben of kunnen hebben op het wijkverwarmingssysteem, tijdig het energie en waterbedrijf van de gemeente in kennis te stellen.

10. Koopster is ten genoegen van burgemeester en wethouders van Breda verplicht in de overeenkomsten, waarbij een of meer woningen worden doorverkocht, verhuurd of onder enige ander titel in gebruik gegeven, al die bepalingen op te nemen en aan de koper, huurder of gebruiker onder andere titel op te leggen, welke nodig zijn ter nakoming, uitvoering en ter waarborging van de onder 9 gestelde bepalingen en/of daaruit voortvloeien, waaronder in ieder geval de verplichting toegang tot de woning te verlenen aan de door of vanwege burgemeester en wethouders aangewezen personen voor het instellen van een onderzoek naar de deugdelijkheid van de sub 9 bedoelde installatie en de toestand waarin zij verkeert en voor het herstellen daarvan. Tot het aangaan van vorenbedoelde overeenkomsten mag koopster eerst overgaan, nadat haar gebleken is, dat de nieuwe eigenaar, respectievelijk huurder of gebruiker onder andere titel een schriftelijke overeenkomst met de gemeente Breda inzake de levering van warmte heeft gesloten.

2.4

Sinds 2014 is Ennatuurlijk de leverancier van warmte voor de gemeentelijke wijkverwarming in Breda.

2.5

In de “Algemene Leveringsvoorwaarden warmte, koude en warm tapwater consument & kleinzakelijk” (hierna: algemene leveringsvoorwaarden) van Ennatuurlijk staat in de artikelen 2.3, 3.2, 6.6, 6.7, 14.1 en 16.2 het volgende vermeld (productie 1 van Ennatuurlijk):

2.3> Het Bedrijf is bevoegd niet over te gaan tot het stand brengen, uitbreiden of wijzigen van een Aansluiting dan wel hiervoor bijzondere voorwaarden te stellen, om aldus te voorkomen dat de belangen van het Bedrijf of die van één of meerdere Aanvragers of Verbruikers worden geschaad. (...)

3.2> (...) Onverminderd het bepaalde in artikel 11 lid van deze algemene voorwaarden zijn het vervangen, verplaatsen, uitbreiden, wijzigen en wegnemen voor rekening van de Aanvrager of de Verbruiker, indien:

a. dit geschied op zijn verzoek;

(...)

6.6> Zowel de Verbruiker als het Bedrijf kunnen de overeenkomst tot Levering opzeggen. Opzegging door de Verbruiker dient met inachtneming van een opzegtermijn van minimaal 15 werkdagen te geschieden. Opzegging door het Bedrijf dient gemotiveerd en schriftelijk te geschieden en is slechts mogelijk in geval van zwaarwichtige belangen en met inachtneming van een opzegtermijn van minimaal negentig dagen.

6.7> Indien de Verbruiker de overeenkomst niet binnen de in lid 6 bedoelde opzegtermijn heeft opgezegd, alsmede indien het Bedrijf niet binnen de opzegtermijn in de gelegenheid is gesteld de voor de beëindiging van de overeenkomst noodzakelijke handelingen te verrichten, blijft de Verbruiker gebonden aan hetgeen in of krachtens de overeenkomst en deze algemene voorwaarden is bepaald, totdat hij aan al zijn daaruit voortvloeiende verplichtingen heeft voldaan.

(...)

14.1> Voor het tot stand brengen, uitbreiden, wijzigen en wegnemen van een Aansluiting en voor de Levering zijn de Aanvrager en de Verbruiker bedragen verschuldigd volgens de van kracht zijnde tarievenbladen van het Bedrijf.

(...)

16.2> Het Bedrijf is gerechtigd vooruitbetaling te verlangen van het bedrag dat verschuldigd is wegens het tot stand brengen, vervangen, verplaatsen, uitbreiden, wijzigen of wegnemen van een Aansluiting.

2.6

Uit de jaarafrekening 2017/2018 volgt dat [gedaagde] in de periode 21 april 2017 tot en met 24 april 2018 geen warmte heeft afgenomen van Ennatuurlijk (productie 10 van Ennatuurlijk).

2.7

Bij brief met datum 25 mei 2018 heeft [gedaagde] Ennatuurlijk verzocht zijn woning per 1 juni 2018 van het warmtenet af te sluiten en de installatie te verwijderen, omdat hij zijn woning op een andere wijze verwarmt.

2.8

In november 2018 heeft Ennatuurlijk gereageerd dat afsluiting mogelijk is, maar slechts indien de nieuwe warmtevoorziening minimaal even duurzaam is en de kosten van de (standaard)afsluiting ad € 423,00 inclusief btw vooraf worden voldaan (producties 13 en 15 van Ennatuurlijk).

2.9

[gedaagde] is met deze voorwaarden – meer specifiek vooruitbetaling van de kosten van afsluiting – niet akkoord gegaan.

2.10

Ennatuurlijk is na juni 2018 voorschotten in rekening blijven brengen bij [gedaagde] .

2.11

[gedaagde] verwarmt zijn woning door middel van een luchtwarmtepomp.

3 Het geschil

3.1

Ennatuurlijk vordert – verkort weergegeven – bij vonnis, uitvoerbaar bij voorraad:

a. de tussen partijen bestaande overeenkomst tot levering van warmte per datum eindvonnis te ontbinden;

b. 1) [gedaagde] te veroordelen tot betaling van € 500,00 (bestaande uit in rekening

gebrachte onbetaald gelaten bedragen, buitengerechtelijke kosten en rente), vermeerderd met de wettelijke rente ex artikel 6:119 BW over € 1.204,36 gerekend vanaf de dag der dagvaarding tot de dag der algehele voldoening,

1)

2) [gedaagde] te veroordelen tot betaling van de maandelijkse voorschottermijnen van € 46,94 vanaf november 2020 tot het tijdstip van de gevorderde ontbinding, vermeerderd met de wettelijke rente vanaf de vervaldag,

3) [gedaagde] te veroordelen tot betaling van een maandelijkse vergoeding voor het in stand houden van de aansluiting en de afname van energie begroot op € 46,94 vanaf het tijdstip van de gevorderde ontbinding tot het moment van onderbreking/afsluiting van de aansluiting en afname van energie, vermeerderd met de wettelijke rente,

met dien verstande dat de hiervoor genoemde bedragen verrekend moeten worden met het bedrag dat [gedaagde] na beëindiging van de levering en opname van de meters daadwerkelijk verschuldigd zal blijken te zijn, waarbij Ennatuurlijk het eventueel teveel betaalde bedrag terug zal betalen aan [gedaagde] ;

c. 1) [gedaagde] te veroordelen om binnen drie werkdagen na betekening van het

vonnis een afspraak met Ennatuurlijk te maken om toegang te verlenen tot de woning om de energielevering te onderbreken door de meetinrichting te verwijderen dan wel af te koppelen en te verzegelen,

1)

2) voor zover niet binnen drie werkdagen na betekening aan de veroordeling onder 1) wordt voldaan, dan wel deze vordering niet toewijsbaar wordt geacht, Ennatuurlijk toe te staan de onderbreking te bewerkstelligen en [gedaagde] te veroordelen de woning ex artikel 558 Rv te ontruimen zodat de onderbreking kan plaatsvinden en het handelen van Ennatuurlijk te gedogen,

3) [gedaagde] te veroordelen tot vergoeding van de kosten van de afsluiting ad € 423,00 alsmede alle overige daarmee gemoeide kosten waaronder die van ontruiming;

d. [gedaagde] te veroordelen tot afgifte van de meter/meetinstallatie aan Ennatuurlijk en voor recht te verklaren dat Ennatuurlijk gerechtigd zal zijn tot executie van afgifte conform artikel 491 Rv en tot het leggen van beslag tot verkrijging van executie ex artikel 492 Rv indien [gedaagde] aan de veroordeling tot afgifte geen gevolg geeft;

e. [gedaagde] te veroordelen in de proceskosten.

3.2

Ennatuurlijk legt aan haar vorderingen, verkort weergegeven, ten grondslag dat tussen partijen een overeenkomst tot levering van warmte bestaat op basis waarvan Ennatuurlijk tegen betaling (van een voorschot) warmte levert aan [gedaagde] . [gedaagde] komt al geruime tijd zijn betalingsverplichting uit hoofde van deze overeenkomst niet na.

3.3

[gedaagde] voert verweer en concludeert tot afwijzing van de vorderingen. Volgens [gedaagde] is de overeenkomst per 1 juni 2018 opgezegd.

3.4

Op de stellingen van partijen wordt hierna, voor zover van belang, nader ingegaan.

4 De beoordeling

5 De beslissing