Standpunt negatief loon en aanmerkelijk belang
Standpunt negatief loon en aanmerkelijk belang
Gegevens
- Nummer
- 2026/553
- Publicatiedatum
- 10 april 2026
- Auteur
- Redactie
- Rubriek
- Aanmerkelijk belang/Directeur-grootaandeelhouder
- Relevante informatie
De Kennisgroep aanmerkelijk belang heeft de vraag beantwoord of in het kader van het terugleveren van de aandelen als gevolg van een ‘bad leaver’ bepaling sprake is van een vervreemdingsvoordeel.
X heeft als onderdeel van een aandelenparticipatieplan van zijn werkgever aandelen om niet verworven in Z BV. De waarde in het economisch verkeer van deze aandelen bedraagt € 1.000.000. Dit bedrag is door X als loon in box 1 in aanmerking genomen. Het aandelenpakket vormt voor X een aanmerkelijk belang met een verkrijgingsprijs van € 1.000.000.
Na enkele jaren wordt X op grond van een contractuele verplichting als ‘bad leaver’ aangemerkt en is hij verplicht het aandelenpakket om niet terug te leveren aan zijn werkgever. De waarde in het economisch verkeer van de aandelen bedraagt op dat moment € 5.000.000. X neemt het bedrag van € 5.000.000 als negatief loon in box 1 in aanmerking.
Vraag
Leidt het terugleveren van de aandelen door X tot een vervreemdingsvoordeel als bedoeld in artikel 4.12, onderdeel b, van de Wet IB 2001?
Antwoord
Ja, het terugleveren van de aandelen leidt tot een vervreemdingsvoordeel voor X. Op grond van artikel 4.20 Wet IB 2001 bedraagt de overdrachtsprijs van de aandelen € 5.000.000. De verkrijgingsprijs bedraagt € 1.000.000, zodat het vervreemdingsvoordeel € 4.000.000 bedraagt.