Aflevering 5

Gepubliceerd op 1 mei 2013

FTV 2013/23 - Terug van weggeweest

Aflevering 5, gepubliceerd op 01-05-2013 geschreven door Ko Roeleveld
De zorgsector in Nederland is in onstuimig weer terechtgekomen. Vrije marktwerking en strakke sturing strijden om voorrang. Belangrijk punt is een langetermijn-, houdbare financiering van de voorzieningen. Een dag in het ziekenhuis kost gemiddeld € 1200; dat is bijna net zoveel als iemand in een jaar aan zorgverzekeringspremie betaalt. De kosten van een jaar politieapparaat zijn vergelijkbaar met een maand de zorg in de lucht houden.Rapport “De zorg, hoeveel extra is het ons waard”, Ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport, 12 juni 2012. Als de stijging van de zorguitgaven hetzelfde pad volgt als de laatste jaren, zal in 2040 een doorsnee gezin bijna de helft van het inkomen uitgeven aan zorg. Deze stijging wordt veroorzaakt door factoren als dubbele vergrijzing (er zijn meer ouderen en ouderen leven langer), de hogere welvaart, technologische ontwikkeling en maatschappelijke opvattingen.

FTV 2013/24 - Onzakelijk en ongebruikelijk - de moeizame behandeling van afwaarderingsverliezen onzakelijke geldleningen in de tbs­sfeer

Aflevering 5, gepubliceerd op 01-05-2013 geschreven door Prof. dr. J.N. Bouwman
Ondernemers financieren hun activiteiten in de regel niet alleen met eigen, maar ook met geleend geld. Soms sluiten zij daarvoor geldleningen af bij derden, zoals banken, maar soms ook bij familieleden of - als het een aandelenvennootschap betreft - bij aandeelhouders. In deze bijdrage aan FTV staan geldleningen die ondernemers hebben opgenomen bij familieleden of aandeelhouders centraal. Deze geldleningen kunnen onder onzakelijke voorwaarden of onder maatschappelijk ongebruikelijke omstandigheden tot stand zijn gekomen. Hierna wordt besproken wanneer dergelijke leningen zich voordoen en komt de aftrekbaarheid van verliezen op deze leningen aan de orde. Daarbij plaats ik een aantal kanttekeningen. De zogenoemde terbeschikkingstellingsbepalingen van afdeling 3.4 van de Wet inkomstenbelasting 2001 (hierna: Wet IB 2001) komen hierbij aan de orde.

FTV 2013/25 - Geactualiseerd beleidsbesluit bedrijfsopvolgingsregeling schenk­ en erfbelasting

Aflevering 5, gepubliceerd op 01-05-2013 geschreven door Mr. T.C. Hoogwout
Voor de bedrijfsopvolgingsregeling in de schenk­ en erfbelasting is op 17 januari 2013 een geactualiseerd beleidsbesluit verschenen van de Staatssecretaris van Financiën. Dit beleid is ingegaan per 1 januari 2013. Hierbij is het oude besluit van 4 april 2011 ingetrokken. Het geactualiseerde besluit hanteert de nummering van het oude besluit. Enkele onderdelen zijn verduidelijkt of aangepast. Het geactualiseerde besluit brengt weinig nieuws en biedt geen oplossing voor de knelpunten die per 2010 bij de herziene bedrijfsopvolgingsregeling zijn ontstaan. In deze bijdrage bespreek ik de aangepaste onderdelen van het beleidsbesluit.

FTV 2013/27 - Boekbespreking: International Charitable Giving (diverse auteurs)

Aflevering 5, gepubliceerd op 01-05-2013 geschreven door Sabine de Wijkerslooth-Lhoëst
International Charitable Giving is een mooie, gebonden uitgave (een echt boek!) van Oxford University Press en verscheen in 2012. Het boek is geschreven door juristen en adviseurs die in de praktijk werkzaam zijn op het gebied van Charitable Giving. Met deze term (die ik hierna ook zal hanteren) wordt geven aan het goede doel in de ruimste zin van het woord bedoeld.

FTV 2013/28 - Estate Planning Actueel

Aflevering 5, gepubliceerd op 01-05-2013 geschreven door Mw. mr. Y.C.E.J. (Ysabelle) Rademakers en Mr. H.J.T. (Hendrik-Jan) Vos
De afgelopen maanden werd in verschillende nieuwsrubrieken, consumentenprogramma’s en in de Tweede Kamer aandacht besteed aan onderwerpen waar EPN ook bij betrokken is. Hieronder een samenvatting van de actuele stand van zaken.