Aflevering 4

Gepubliceerd op 1 juni 2012

TFB 2012, afl. 4 - De compensatiegedachte in de heffingsrente en de belastingrente

Aflevering 4, gepubliceerd op 01-06-2012 geschreven door E.P. Hageman FB
In het Belastingplan 2012 heeft het kabinet een nieuwe renteregeling voorgesteld: de belastingrente. Deze regeling treedt per 1 januari 2013 in werking en komt in de plaats van de heffingsrente. Ik wil in dit artikel een vergelijking maken tussen de berekening van heffingsrente en de berekening van belastingrente bij aanslagbelastingen. Ik richt mij daarbij vooral op de toepassing van de zogenoemde compensatiegedachte in beide renteregelingen.

TFB 2012, afl. 4 - Een compilatie van het leerstuk van de interne compensatie Hoe zit het ook alweer? Interne compensatie: de stand van zaken

Aflevering 4, gepubliceerd op 01-06-2012 geschreven door mr. dr. N.H.A. Gorissen en mr. P.M.C. Dekkers
In onze hoedanigheid van docent komt het weleens voor dat een student zich er na de bekendmaking van de uitslag van een toets over beklaagt dat wij hem ten aanzien van één of meer vragen ten onrechte te weinig punten hebben toegekend. Overigens gaat het dan meestal om een student die gezakt is voor zijn toets, maar dit terzijde. Aangezien wij niet de beroerdsten zijn, verzoeken wij altijd aan de desbetreffende student om aan te geven voor welke vraag wij eventueel te weinig punten zouden hebben toegekend en waarom dat naar zijn mening het geval is. De eerste gelaatsuitdrukking van de student is vaak hoopvol. Wij bieden deze persoon namelijk de mogelijkheid om zijn standpunt naar voren te brengen en wij beloven oprecht naar dit standpunt te luisteren, teneinde ons besluit te heroverwegen. Echter, wanneer wij de student duidelijk maken dat wij er dan wel toe gerechtigd zijn om de gehele toets nog eens grondig na te kijken, betrekt diens gezicht vaak. De desbetreffende persoon wordt in dat geval enigszins geremd in zijn enthousiasme, aangezien hij best beseft dat zijn toets in de primaire fase goed is nagekeken en het besluit (zijn cijfer) zorgvuldig tot stand is gekomen.

TFB 2012, afl. 4 - Kroniek Fiscaal Procesrecht

Aflevering 4, gepubliceerd op 01-06-2012 geschreven door Mr.dr. R.M.P.G. Niessen-Cobben
Mr.dr. R.M.P.G. Niessen-CobbenSpecialist formeel belastingrecht bij RSM Wehrens, Mennen & de Vries Belastingadviseurs NV te Roermond, tevens fiscaal advocaat bij Boskamp & Willems advocaten te Eindhoven.

TFB 2012, afl. 4 - Met de kennis van toen

Aflevering 4, gepubliceerd op 01-06-2012 geschreven door Dr. E. Poelmann
Het inmiddels gevallen kabinet zette, mede als gevolg van de economische omstandigheden, in op bezuinigingen. De bezuinigingen hadden onder andere tot gevolg dat in het fiscale bestuursprocesrecht een trend is benadrukt die beoogt geschillen eerder en sneller te beslechten. Een neveneffect is mijns inziens dat daarmee ook het niveau van de rechtsbedeling, dat in een democratische rechtsstaat anno 2012 mag worden verwacht, onder druk komt te staan. Ik betwijfel of de uitwerking van de keuzes om dat doel te bereiken ook het beoogde bezuinigingseffect zal sorteren.